Aktualność

15
sierpnia 2019

Pasjonaci architektury, urbanistyki i designu spotkają się w Gdyni na IX edycji Weekendu Architektury, który odbędzie się 22-25 sierpnia br. W programie odkrywanie gdyńskiego modernizmu podczas spacerów z przewodnikiem, prelekcje i dyskusje ekspertów dotyczące współczesnej architektury, wystawy oraz pokazy filmów, a także ciekawe propozycje dla fotoamatorów. Wszystkie spotkania mają charakter otwarty, jednak organizatorzy proszą o zapisywanie się na wybrane wydarzenia.


Hasłem tegorocznego Weekendu Architektury jest określenie „Minimum”. Jak podają organizatorzy słowo to ma „poruszyć dyskusje zarówno w obszarach wdrażania rozwiązań proekologicznych, pozostawiających jak najmniejszy ślad węglowy, jak i postulatów odwołujących się do uwzględniania przez planistów i architektów ważnych potrzeb społecznych w mieście”.


Archi spacer


Najlepszą okazją do poznania miasta i jego zabudowy są spacery tematyczne z przewodnikiem. W tym roku będzie można wybrać się na wycieczkę po modernistycznych dachach i tarasach, poznać architekturę ul. Świętojańskiej, a także zabudowę na styku miasta i portu. Konserwator miejski oprowadzi grupę śladami odnowionych obiektów Śródmieścia. Będzie okazja do odkrycia historii charakterystycznych budynków Gdyni Redłowa, a także zobaczenia nowo powstającej zabudowy Śródmieścia.


Archi foto


Pasjonaci fotografii architektury również wybiorą coś dla siebie z bogatego programu Weekendu. Mogą wziąć udział w Otwartym Foto Spacerze, wernisażu wystawy  Gdyński Modernizm w Obiektywie oraz wieczornych projekcjach i pokazach foto-filmowych. Będzie tez okazja do spotkań i wymiany uwag i doświadczeń.


Archi dyskusje


Festiwal przyciąga przede wszystkim osoby odpowiedzialne i współtworzące współczesną architekturę i przestrzeń miejską. Jest okazją do rozważań o kierunku rozwoju. Podczas pierwszego dnia Archi Prelekcji "Życie między budynkami" (23 sierpnia, 12:00-16:30), eksperci będą omawiali różne możliwości aktywizowania życia mieszkańców oraz przyciągania do miasta nowych, kreatywnych jednostek na przykładach z Polski i ze świata. Przeanalizują także potencjalne zagrożenia  oraz wskażą jakich błędów warto unikać przy planowaniu czy rewitalizacji tkanki miejskiej.  W tym panelu zostaną przedstawione także wyniki badań dot. opinii oraz oczekiwań mieszkańców nt. tworzenia przyjaznej, atrakcyjnej przestrzeni publicznej.